دوربین مداربسته

خرید دوربین مداربسته

قیمت دوربین مداربسته

تجهیزات شبکه

قیمت تجهیزات شبکه

برق صنعتی

دزدگیر اماکن

جک درب و پارکینگ

دزدگیر اماکن سیم کارتی

تجهیزات برق صنعتی

دی وی آر دوربین مداربسته

دوربین مداربسته تحت شبکه

نصاب دوربین مداربسته

پیمانکار دوربین مداربسته

سانترال

خرید دوربین مداربسته
پکیج دوربین مداربسته
خرید سانترال
قیمت سانترال
قیمت دوربین مداربسته
دوربین مداربسته سیماران
دوربین مداربسته هایک ویژن
دستگاه دی وی آر دوربین مداربسته
تجهیزات شبکه

بلاگ

ایمن کردن منازل با این اقدامات

ایمن کردن منازل با این اقدامات

۱-اگر برای چند لحظه خرید هم از منزل خارج می‌شوید حتما تمامی درب و پنجره‌ها را قفل نمایید، سارقین منتظر همین فرصت‌ها هستند که بدون هیچ گونه مشکلی در کوتاهترین زمان وسایل باارزش و قیمتی شما را سرقت نمایند.

۲-اگر به تازگی منزلتان را عوض کرده‌اید اولین کاری که باید انجام دهید تعویض قفل و مغذی در است که احتیاط شرط اول می‌باشد. اگر بطور ناگهانی دست کلید شما گم شد فورا قفل درب را عوض نمایید

۳-اگر منزلتان خالی است و قصد تعمیرات و تغییرات دارید حواستان باشد که قفل درب را بعد از تعمیرات تعویض نمایید تا دیگر یک کار را چندین بار انجام ندهید.

۴-سعی کنید همیشه در منزلتان چراغی را روشن بگذارید تا مقداری نور از بیرون مشاهده شود و از این طریق سارقین تصور نمایند که در منزل حضور دارید.

۵-در صورتی که از سیستم‌های امنیتی هوشمند مانند دزدگیر استفاده می‌نمایید حتما حواستان باشد که جعبه سیم های دزدگیر را دور از دسترس سارقین قرار دهید تا به راحتی و در کوتاهترین زمان نتوانند دزدگیر را از کار بیاندازد.

۶-هر چند وقت یکبار عملکرد دزدگیر را بررسی نمایید تا در صورت بروز حادثه و سرقت به درستی عمل نماید.

۷-در مقابل درب ورودی حتما حواستان به تعبه چراغی با روشنایی مناسب باشد سارقین از آن که در شب دیده شوند اصلا خوشحال نشده و این کار به عنوان یک روش برای جلوگیری از سرقت مطرح شده است.

۸-از قرار دادن درختان بلند و انبوه و فنس‌هایی که با شاخه درختان زیبا گشته است خودداری نمایید این کار سبب می‌شود که دزدان خود را در این مکان‌ها خفی کرده و در فرصت مناسب وارد منزل شما شوند.

۹-در گذشته مرسوم بوده که پیغام هایی با مضمون نبودن در خانه برای خانواده های خود بر روی در میگذاشتند ولی در حال حاضر با انجام این روش به دزدان آگاهی می‌دهید که در منزل حضور ندارید و این کار به عنوان یک خوشامد گویی به سارقین محسوب می‌شود.

۱۰-حتما با کمک چند نفر از دوستانتان یک نوع دزدی را برای منزلتان صحنه سازی نمایید تا متوجه نقاط ضعف و قوت منزلتان شوید بهتر است فردی که به عنوان سارق انتخاب می‌شود خودتان نباشید تا از این طریق بهتر منزلتان را مورد بررسی قرار دهید.

۱۱-اگر در مقابل پنجره‌های منزلتان درختان بلند و تنومند وجود دارد سعی کنید با هرس کردن آن‌ها و بریدن شاخ و برگ اضافه درختان امنیت منزلتان را افزایش دهید.

۱۲-اگر حیاط منزلتان بزرگ است علاوه بر آن که از تعداد کم و محدودی درخت استفاده نمایید می‌توانید از حیوان خانگی نظیر سگ برای افزایش امنیت منزل استفاده کنید، پارس کردن سگ سبب رعب و وحشت در سارقین می‌شود.

۱۳-از ورود افراد غریبه تحت عنوان مامور آب و برق در منزلتان خودداری نمایید برخی از دزدان در لباس مامور آب وارد منزل شده و دست به سرقت و دزدی می‌زنند.

۱۴-برای درب و پنجره‌های منزلتان حتما از محافظ های محکم فلزی استفاده نمایید تا دزدان حتی فرصت شکستن قفل‌های درب و پنجره را نداشته باشند.

۱۵-برای درب‌هایی که لولایشان به بیرون است و به راحتی باز می شوند حتما فکری بکنید زیرا بیرون بودن لولا به منزله اجازه ورود به سارقین می‌باشد.

۱۶-در صورتی که بین درب و چارچوب در فاصله‌ای وجود دارد این فاصله را با ورقه فلزی پر کرده تا راه نفوذ سارقین را از بین ببرید.

۱۷-اگر در پارکینگ شما شیشه‌های کوچکی برای دید به بیرون وجود دارد حتما شیشه را چه در صورت حضور در منزل و چه در صورت خروج بسته نگه دارید تا متوجه بیرون رفتن شما نشوند.

۱۸-یکی از شگردهای سارقین توجه به زنگ تلفن است که بهتر است زمانی که از منزل خارج می‌شوید میزان صدای زنگ تلفن را کم کنید تا کسی متوجه عدم حضور شما نشود.

۱۹-برای پنهان کردن اشیای قیمتی و باارزش صندوق امانات بانک گزینه بسیار خوب و مناسبیست ولی اگر به هر دلیلی صندوق امانات بانک را انتخاب نمی‌کنید گاو صندوق هم گزینه خوب و مناسبی است. گاو صندوق علاوه بر آن که سنگین و غیر قابل حمل بوده و نمی‌توان به تنهایی جابجا نمود بلکه در مقابل آتش سوزی هم ایمن است.

۲۰-برای پنهان کردن وسایل با ارزش و قیمتی می‌توان از پشت کاشی‌های کف منزل هم استفاده کرد به طوری که کسی متوجه تغییر در آن کاشی احساس نکند برای علامت زدن کاشی هم می‌توان از مکانی که در زیر پایه مبل یا میز است استفاده نمود که شک سارقین به این مورد کمتر می‌باشد.

۲۱-حتما حواستان باشد از قرار داده وسیله باارزش در زیر فرش و تخت خودداری کنید سارقین اولین جایی را که نگاه می‌کنند این مکان‌ها است.

0

جلوگیری از هک سیستم دوربین مداربسته

پیشگیری از هک سیستم دوربین مداربسته، با توجه به افزایش استفاده از سیستم های امنیتی تحت شبکه، به یکی از موضوعات مهم در حفاظت از حریم شخصی تبدیل شده است.

اگر تصمیم دارید برای اطمینان خاطر از امنیت جانی خانواده، اموال، محل کار و کارمندانتان دوربین مداربسته نصب کنید بهتر است بدانید با اینکه تکنولوژی ساخت سیستم های امنیتی روز به روز در حال پیشرفت و توسعه است و امکانات بیشتری در جهت بهینه سازی و کیفیت خدمات سیستم های دوربین مداربسته ارائه میدهد اما، با اتصال تکنولوژی دوربین مداربسته تحت وب به اینترنت به منظور ارسال سریع تر اطلاعات به کاربر و نیز کنترل از راه دور سیستم، امکان هک سیستم های امنیتی توسط سارقان دیجیتالی افزایش یافته است.

با توجه به اهمیت تامین امنیت اجتماعی و فراگیر شدن استفاده از دوربین های مداربسته وایرلس راه های بسیاری برای پیشگیری از هک شدن سیستم های حفاظتی هست که ما در این مقاله آن ها را با هدف ارتقا دانش عمومی به اشتراک گذاشته ایم.

در دنیای دیجیتالی امروز یک هکر حرفه ای می تواند بدون اطلاع شما فقط ظرف چند ثانیه اطلاعات دوربین تحت شبکه نصب شده در خانه یا محل کار شما را هک کند. بنابراین، باید بدانیم بعد از نصب دوربین چطور از اطلاعات امنیتی سیستم دوربین مداربسته خود به بهترین شکل ممکن در برابر خطر هک محافظت کرده و حریم خصوصی خود و عزیزانمان را از دسترس دزدان دیجیتالی خارج نماییم.

پاسخ به این سوال که اصولا چرا هکرها در پی سرقت سایبری اطلاعات سیستم های امنیتی خانگی و خصوصی هستند میتواند در کاربرد تدابیر امنیتی توسط کاربران این سیستمها جهت پیشگیری از سرقت اطلاعات خصوصی شان از طریق اینترنت موثر باشد.

قبل از پاسخ به سوال بالا بهتر است ببینیم هدف از نصب یک سیستم امنیتی خانگی و کاری چیست؟ حتما فورا خواهید گفت محافظت جانی و مالی در درجه اول هدف عموم کاربران سیستم های حفاظتی است و پس از آن امنیت ذهنی و روانی حاصل از کنترل و پیشگیری ایمن در برابر ناامنی های اجتماعی نظیر سرقت اموال و ارتکاب به جرم و جنایت.

هدف هکر ها نیز دقیقا همین است! آن ها به دنبال راهی برای نفوذ به منزل و محل کار شما برای سرقت اموالتان هستند، بنابراین، با دسترسی به اطلاعات محرمانه سیستم های امنیتی به گردآوری اطلاعات مورد نیاز خود برای سرقت و سایر اعمال غیر قانونی خود میپردازند. همچنین، سارقان دیجیتال با غیر فعال سازی علائم هشدار سیستم های حفاظتی و باز کردن قفل های مجازی راه ورود به ساختمان ها و حریم خصوصی افراد را پیدا میکنند.

موثرترین و جدیدترین راه های کاربردی ایمن سازی سیستم های حفاظتی دربرابر هک چه هستند؟

کاربران به منظور ایمن سازی اطلاعات محرمانه و خصوصی سیستم های امنیتی و دوربین های مداربسته در برابر دزدان دیجیتالی و هکر های حرفه ای میتوانند اقدامات پیشگیرانه بسیاری را به کار گیرند که در اینجا به موثرترین و بهترین این راهکارها اشاره میشود.

تغییر رمز عبور سیستم های حفاظتی
پس از نصب دوربین مداربسته در اولین اقدام رمز عبور توسط کاربر برای سیستم تعریف میشود که دسترسی به سیستم دوربین مدار بسته از طریق این رمزامکان پذیر است. بنابراین، با توجه به این موضوع که ممکن است این رمز با روش های مختلف در اختیار دیگران قرار بگیرد، پس، در فواصل زمانی مشخص و کوتاهی که فقط خودتان از آن اطلاع دارید پسورد سیستم را تغییر دهید.

علاوه براین، هیچگاه رمز عبور سیستم را در اختیار کسی قرار ندهید و اگر حس کردید شخص دیگری با پسورد وارد سیستم شده فورا رمز عبورتان را تغییر دهید. درضمن، برای تعریف رمز عبور به هیچ وجه از حروف و اعداد به تنهایی یا کوتاه استفاده نکنید.

بهتر است رمز عبور شما ترکیبی از حروف و اعداد و علائمی باشد که خودتان در ذهنتان ساخته اید و بهتر است کاراکترهای شما بیشتر از ۹ حرف باشد. پیشنهاد ما برای تعریف پسورد بین ۹ تا ۱۲ کاراکتر ترکیبی است.

اهمیت حفاظت از شبکه Wi-Fi
از آنجا که امروزه، گرایش به تهیه و نصب سیستم های دوربین مداربسته تحت شبکه در جامعه به دلیل امتیازات و برتری های بسیار دوربین های IP خصوصا، امکان ارسال فوری اطلاعات از طریق اینترنت روبه افزایش است. از این رو، حفاظت از شبکه اینترنت امری بسیار ضروری است.

بنابراین، برای جلوگیری از سرقت اینترنتی اطلاعات سیستم امنیتی خود در خانه و محل کارتان علاوه بر اینکه، به هرکسی اجازه نمیدهید به اینترنت Wi-Fi شما دسترسی یابد با تغییر رمز عبور شبکه ی اینترنت خود شانس سارقان دیجیتال را به کمترین حد ممکن برسانید.

استفاده از یک شبکه اینترنت کاملا مجزا
بسیاری از کاربران سیستم های نظارتی تحت وب از امکانات کنترل از راه دور استفاده مینمایند. با توجه به این امر و نیز اهمیت حفاظت از حریم خصوصی پیشنهاد میشود از شبکه اینترنت Wi-Fi کاملا مجزا و مختص به دوربین مداربسته خود استفاده کنید تا از حمله سایبری هکرها در امان باشید و سیستم امنیتی شما کاملا فریز باشد.

بنابراین، به هیچ وجه از شبکه عمومی اینترنت محل کار یا منزلتان برای کنترل از راه دور دوربین مدار بسته استفاده نکنید.

استفاده از سیستم های نظارتی مجهز به سیگنال های رمزی
با پیشرفت و توسعه روزافزون امکانات سیستم های دوربین مداربسته و افزایش قابلیت های کاربردی متناسب با کاربری اینترنت و کنترل از راه دور لازم است کاربران دوربین های پیشرفته مجهز به جدیدترین سیگنال های رمزگذاری شده با قابلیت ارسال تصاویر ضبط شده از طریق چندین کانال را تهیه نمایند.

با سیگنال های پیچیده تر دوربین های مداربسته راه نفوذ به اطلاعات برای هکر ها ناهموارتر و سخت تر شده است.

مراقب سایر کاربران باشید
با علم به اینکه هکر ها همه جا هستند و نیز این موضوع که، سرقت اطلاعات با هر نیتی غیراز معنای لغوی واژه سرقت در ذهن ما امکان پذیر است، بنابراین، کنترل مستقیم و غیر مستقیم سایر کاربرانی که به شبکه اینترنت و سیستم نظارتی شما دسترسی دارند ضروری است.

شما چه در محل حاضر باشید و چه از راه دور رویدادها را کنترل کنید باید مراقب سایر کاربران دوربین مداربسته خود باشید.

خرید دوربین مدار بسته امن و با گارانتی
چنانچه برای تامین امنیت خود، خانواده و محیط کارتان مصمم به تهیه یک سیستم نظارتی کاملا ایمن هستید توصیه میشود از شرکت ها و تولیدکنندگان واقعی و معتبر سیستم های امنیتی خرید کنید تا علاوه بر بهرمندی از مشاوره و راهنمایی کارشناسان، از کیفیت و ضمانت کالای مورد نظر خود نیز اطمینان حاصل نمایید.

اجتناب از خرید سیستم های امنیتی دست دوم و مستهلک
تجربه ثابت کرده است که استفاده از دوربین های کارکرده و دست دوم به دلیل اینکه به آسانی هک شده و میتوانند ابزار جاسوسی برای سارقان دیجیتالی باشند کار عاقلانه ای نیست. اگر به دنبال ایجاد امنیت بیشتر در محیط اطراف خود و عزیزانتان هستید توصیه میشود از خرید دوربین های مداربسته دست دوم خودداری کنید. در ضمن، از افراد ناشناس و بی تجربه خرید نکنید.

استفاده از سیستم های ضد سرقت
استفاده از سیستم های ضد سرقت امکان هشدار در صورت اشکال در سیگنال های سیستم امنیتی و نظارتی شما را فراهم میکند. بنابراین، سیستم های دزد گیر به عنوان یکی از موثرترین و بهترین راه های جلوگیری از سرقت دیجیتالی شناخته شده اند.

برتری سیستم های دوربین مداربسته باسیم بر بی سیم
درست است که دوربین های مداربسته بی سیم به دلیل نصب راحت و آسان برای کاربران جذاب تر هستند ولی، توجه به این امر ضروری است که سیستم های امنیتی با سیم علاوه بر بازدهی بیشتر غیر قابل دسترس تر از نمونه ی بی سیم است و همه قادر به دسترسی به آن نیستند و در نتیجه امکان هک آن ها کمتر است.

آپدیت سیستم های دوربین مداربسته
اهمیت به روزرسانی سیستم های دوربین مداربسته به منظور ارتقا کیفی و نیز افزایش بازدهی و کارآیی آنها بر کسی پوشیده نیست.

همانطور که، سازندگان و طراحان محصولات نظارتی پیوسته درحال ارتقا کیفیت و افزایش قابلیت های محصولاتشان بر اساس آخرین دستاوردهای دانش روز هستند، کاربران نیز باید همواره، برای پیشگیری از حملات سایبری و خواندن دست هکرها، سیستم های امنیتی خود را به روزرسانی نمایند.

زیرا، بی توجهی به قابلیت های جدید و دستاوردهای نوین در صنعت تولید دوربین های مداربسته و عدم ارتقا این محصولات در مدت زمان طولانی موجب افزایش خطر سرقت دیجیتالی و حمله سایبری هکرها خواهد شد.

آیا بازیابی اطلاعات هک شده دوربین مداربسته امکان پذیر است؟

بازیابی اطلاعات هک شده کاری بسیار پیچیده و سخت است که تنها کارشناسان حرفه ای و کارکشته قادر به انجام آن هستند. البته، با استفاده از سیستم های ریکاوری نیز میتوان امیدوار بود اطلاعات بازیابی شود.

همچنین، سازندگان سیستم های امنیتی با علم به این موضوع که قابلیت اتصال به اینترنت درواقع جاسوسی سایبری از حریم خصوصی کاربران را افزایش داده و امکان به خطر افتادن امنیت روانی در جامعه را سبب میشود به دنبال راه هایی برای تضمین امنیت بیشتر محصولات نظارتی هستند.

اما، درحال حاضر، بهترین و موثرترین اقدام برای پیشگیری از گرفتار شدن در دام هکرها تغییر دوره ای رمز عبور سیستم است. چراکه، همواره «پیشگیری بهتر از درمان است.»

0

تعریف دوربین مدار بسته

تعریف دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته از کلمه cctv یا همان closed circuit television است . که به معنای تلویزیون مدار بسته می باشد .

در واقع دوربین مدار بسته به مجموعه دوربین های نصب شده در یک محل خاص گفته می شود

که تصاویر گرفته شده توسط دستگاه ضبط تصاویر بر روی یک هارد دیسک ذخیره می شود .

اولین دوربین مدار بسته

اولین دوربین مدار بسته جهان توسط شرکت زیمنس آلمان و در سال ۱۹۴۲ جهت پوشش وضعیت پرتاب موشک به فضا طراحی شد و در آمریکا اولین دوربین مدار بسته در سال ۱۹۴۹ با برند وریکون روانه بازار شد .

از آن روز به بعد، رشد دوربین های مدار بسته در دنیا شتاب گرفت و روز به روز بر شتاب آن افزوده می شود.

امروزه از دوربین های مدار بسته جهت اهداف مختلفی استفاده می شود.

برخی از این کاربرد ها عبارتند از: نظارت بر عملکرد پرسنل ، تعقیب نامحسوس مجرمین ، کنترل ترافیک ، حراست از بانک ها و شرکت های صنعتی می باشد .

کم کم استفاده از دوربین مدار بسته در صنایع و مشاغل مختلف بیشتر شد تا اینکه در سال ۱۹۹۰ دستگاه های ضبط دوربین مدار بسته با توانایی ضبط پس از حرکت، به بازار عرضه شد.

اولین افرادی که از دوربین مدار بسته استفاده کردند نیروهای پلیس بودند.

در نیمه دوم سال ۱۹۹۰ نیروهای پلیس با نصب دوربین های مختلف در سطح شهر بخصوص میدان های عمومی، ساختمان های دولتی ، دانشگاه ها ، مدارس ، بانک ها و… از تصاویر دوربین های مدار بسته برای کنترل امنیت استفاده کردند..

یکی از کشورهایی که نصب دوربین مدار بسته در آن رشد چشمگیری داشت انگلستان می باشد.

در دهه پایانی قرن بیستم میلادی استفاده از دوربین مدار بسته در این کشور به شدت افزایش پیدا کرد.

بطور کلی سیستم دوربین مدار بسته، از اجزای مختلفی شامل دوربین، مرکز کنترل ضبط، کابل تصویر، منبع تغذیه و هارد دیسک تشکیل می شود.

دوربین مدار بسته هر روز بیشتر از گذشته در حال توسعه است، هر لحظه بر تعداد دوربین هاییکه شما را مشاهده می کنند اضافه می شود.

دوربین های ثبت تخلف، مغازه، فروشگاه های بزرگ، مرکز خرید و … همه به سیستم دوربین مدار بسته مجهز شده اند، این موضوع در لندن که یکی از نخستین شهرهایی بودکه از دوربین مدار بسته استفاده کرد بسیار بیشتر است.

بر اساس برآورد ها پیش بینی می شود که بیش از ۵۰۰ هزار دوربین مدار بسته در سطح شهر لندن نصب و در حال فعالیت هستند.

استفاده از تصاویر دوربین های مدار بسته جهت بهبود کسب و کار، امنیت خانه، جلوگیری از جرم و جنایت در سطح شهر، شناسایی هر گونه اقدام تروریستی و بسیاری موارد دیگردر لندن بسیار پر رنگ است و به چشم می آید تا جایی که به دوربین مدار بسته لقب برادر بزرگ ( big brother) داده شد.

تنها در مترو های لندن نزدیک به ۱۶ هزار دستگاه دوربین مدار بسته نصب شده و تصاویر آن جهت کنترل و مدیریت بحران از آن استفاده می شود.

مدیران حوزه های امنیتی و سایر حوزه ها به استفاده از دوربین های مدار بسته اعتماد کامل دارند و توسعه این سیستم ها با سرعت زیادی در حال اجرا می باشد.

اصول دوربین مدار بسته

در یک سیستم مدار بسته ، دوربین به عنوان چشم سیستم می باشد .

تصاویری که توسط دوربین تصویر برداری می شود توسط مرکز کنترل ضبط می شود.

تصویر این دوربین توسط کابل کواکسیال به مرکز کنترل منتقل می شود .

انواع دوربین های مداربسته عبارتند از : آنالوگ ،دیجیتال و تحت شبکه یا همان آی پی کامرا است .

سیستم دوربین مدار بسته آنالوگ شامل دوربین ، دستگاه DVR ، هارد دیسک ، کابل کواکسیال ، کابل برق و منبع تغذیه می باشد . تصویر در دوربین آنالوگ از طریق کابل کواکسیالبه مرکز کنترل منتقل می شود و روی هارد دیسک داخل دستگاه DVR ذخیره می شود .

سیستم دوربین مدار بسته دیجیتال شامل دوربین ، دستگاه DVR ، هارد دیسک ، کابل کواکسیال ، کابل برق و منبع تغذیه می باشد .

تصویر مگاپیکسل دوربین دیجیتال از طریق کابل کواکسیال به دستگاه DVR منتقل و بر روی هارد ذخیره می شود .

تفاوت عمده این نوع دوربین ها با آنالوگ این است که این نوع دوربین ها دارای تصویر با وضوح بالا دارند .

سیستم دوربین مدار بسته تحت شبکه شامل دوربین ، دستگاه NVR ، کابل شبکه سویچ شبکه و هارد دیسک می باشد . تصویر دوربین آی پی از طزیق بستر شبکه به سویچ و سپس به دستگاه NVR منتقل شده و بر روی هارد دیسک ذخیره می شود .

برخی از موارد استفاده دوربین مدار بسته

از سیستم دوربین مدار بسته جهت دو ماموریت مجزا مختلف استفاده می می شود.

ماموریت اول استفاده از دوربین جهت پوشش نیازهای نظارتی و ماموریت دوم استفاده از

دوربین ها جهت پوشش نیازهای حفاظت و حراستی ، در ماموریت نخست ، از دوربین مدار بسته تنها جهت نظارت بر یک رویداد استفاده می کنیم.

تشخیص چهره شخصی که دوربین تصویر آن را بر می دارد در اینجا اهمیت چندانی ندارد، بلکه تنها حضور او در صحنه برای کاربر سیستم مدار بسته اهمیت دارد.

اما در حالت دوم علاوه بر تصویر کلی فردی که در میدان دید دوربین است جزئیات تصویر هم برای کاربر دوربین اهمیت دارد و نباید از دست داده شود.

امروزه برخی از مشتریان به دنبال راهکارهای نظارتی و برخی دیگر به دنبال راهکارهای

حفاظتی هستند اما مشتریان هوشمند بیشتر به دنبال راهکارهای ترکیبی هستند یعنی از دوربین مدار بسته

جهت انجام امور نظارتی وحفاظتی به صورت یکپارچه استفاده می کنند.

امروزه با رشد و توسعه فناوری های هوشمند ، یکپارچه سازی تجهیزات امنیتی با یکدیگر مانند دوربین مدار بسته ، سیستم های اعلام حریق ، کنترل تردد و اعلام سرقت باعث شده است تا مشتریان نیازهای حفاطتی خود را بصورت توامان پوشش داده و کنترل کنند.

از کاربرد های سیستم دوربین مدار بسته می توان به مواردی مانند: راهکارهای صنعتی

شامل تجهیز کارخانه های صنعتی بزرگ و کوچک راهکارهای امنیتی و پلیسی

مانند کمک به حفظ امنیت در جوامع راه حل های کنترل ترافیک

مانند مدیریت ترافیک با استفاده از تصویر دوربین های مدار بسته که از

وقوع تصادفی ، چند کیلومتر جلوتر تصویر برداری کرده است.

راهکارهای امنیت بانکی ، شامل ارائه راهکار هوشمند پوشش تصویری در فضاهای مختلف شعبه بانک راهکارهای جلوگیری از سرقت در ساختمان های مسکونی و غیر مسکونی و بسیاری از موارد دیگر اشاره نمود.

0

اصلاحات دوربین مداربسته (قسمت دوم)

معرفی ANPR

کلمه ANPR کوتاه شده عبارت Automatic Number Plate Recognition که به معنی تشخیص خوکار شماره پلاک ، است . در حقیقت این تکنولوژی برای شرکت های ارائه دهنده آن بسیار سودآور بوده و در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفته . تکنولوژی ANPR به طور کامل در محدوده دانش شرکت های دوربین مداربسته قرار دارد، اگرچه چندین اصطلاح و تکنولوژی جدید برای رقابت با آن وجود دارد.

تشخیص خودکار شماره پلاک
ANPR در دوربین مداربسته شناسایی اتوماتیک شماره پلاک (ANPR) یک تکنولوژی است که از شناسایی کاراکترهای نوری بر روی تصاویر برای خواندن پلاک خودرو و ثبت آن استفاده می کند . تا اطلاعات مربوط به مکان خودرو مشخص شود. این سیستم توسط دوربین های مداربسته صورت می پذیرد. دوربین های اجرایی جاده ای یا دوربین هایی که به طور خاص برای این کار طراحی شده استفاده می شود. ANPR توسط نیروهای پلیس در سراسر جهان برای اهداف اجرای قانون استفاده می شود از جمله برای بررسی اینکه آیا وسیله ثبت شده مجوز دارد. همچنین برای جمع آوری عوارض الکترونیکی در مورد جاده های پرداخت هزینه استفاده می شود.و همچنین به عنوان یک روش فهرست بندی حرکات ترافیک، به عنوان مثال از طریق پلیس بزرگراه استفاده می شود.

این سیستم ها معمولا از نور مادون قرمز استفاده می کنند تا دوربین مداربسته بتواند تصویر را در هر زمانی از روز یا شب بگیرد.
فن آوری ANPR باید تغییرات پلاک را از محل به مکان در نظر گرفته شده. نگرانی در مورد این سیستم ها درمورد حریم خصوصی دولت در ردیابی حرکات شهروندان میباشد. منتقدان آن را به عنوان یک شکل از نظارت جمعی توصیف کرده اند.

هسته فناوری

اگر اسکن یک سند را در کامپیوتر خود ذخیره کنید و سپس آن را در یک پردازشگر کلمه باز کنید نمی توانید آن را به هیچ وجه ویرایش یا تغییر دهید. این به این دلیل است که یک بیت مپ (bit map) از هزاران پیکسل جداگانه تشکیل شده است. با این حال نرم افزار موجود است که می توانند این گروه ها (پیکسل ها) را به صورت کاراکتر تبدیل کند. این تشخیص کاراکتر نوری (OCR) یا همان Optical character recognition است که هر گروه از پیکسل ها را اسکن می کند و برآورد می کند که آیا این می تواند یک حرف باشد یا جایگزین پیکسل ها با کد ASCII (کد استاندارد آمریکایی برای تبادل اطلاعات) برای حرف یعنی آن را یک حرف تشخیص دهد.

به عنوان مثال، کد ASCII برای حروف کوچک “a” ۰۱۱۰۰۰۰۱٫ بنابراین نرم افزار تمامی اسناد را اسکن می کند و یک صفحه از حروف را دقیقا مشابه آنچه که شما آنها را تایپ کرده اید ایجاد می کند که هر کدام می توانند ویرایش یا دستکاری شوند.

OCR تکنولوژی اساسی مورد استفاده در ANPR است و قابلیت ذخیره و مرتب سازی داده ها را فراهم می کند. دوربین های ANPR نیاز به نوع خاصی دارند و در بعضی پارامترهای مهم تنظیم می شوند که بعدا شرح داده می شود.

به عنوان مثال زمانی که یک وسیله نقلیه نزدیک دوربین مداربسته می شود یک سری عکس های فوری از آن گرفته می شود و آنها را در یک فایل ذخیره می کند. این عکس ها در مجموعه ی لیست مانند ذخیره می شود و برای هر لیست یک شناسه تعریف می شود این مجموعه از تصاویر با توجه به سرعت و موقعیت خودرو ادامه می یابد. لیست برای شباهت ها مورد بررسی قرار می گیرد و عکس هایی که واضح هستند انتخاب می شوند . این سیستم معمولا ۱۰-۱۵ عکس را اسکن و مقایسه می کند، ۵ مورد آن حداقل برای دقت بالا محسوب می شود. توجه داشته باشید که این اصل نرم افزار است که ما توصیف می کنیم؛ بعضی از سیستم ها تنها یک تصویر را در یک موقعیت خاص می گیرند.

ANPR با تکیه بر داده های تصویر بزرگ و آموزش مدل های یادگیری عمیق، شامل ویژگی های زیر است:

تشخیص چند زبانه زبان انگلیسی، عربی، چینی، سیریلی، تایلندی و دیگر زبان ها را تشخیص می دهد
نرخ تشخیص بالا – ۹۵٪ -۹۸٪ با شماره صفحات عددی
تشخیص سریع – فرایند خواندن کامل طول می کشد حدود ۱۰۰ میلی ثانیه
تکنولوژی مقرون به صرفه – نسبت ارزش / عملکرد برجسته

ANPR خودکار یک راه حل ارزشمند برای برنامه های متعدد است از جمله:

اجرای ایمنی جاده، به طور خودکار نقض سرعت و نقض قرمز را به ثبت می نماید.
اجرای قانون، تأیید مجوز خودرو و ثبت نام هشدار اتوماتیک هنگامی که وسایل نقلیه ممنوعه از آن عبور می کنند فراهم می کند.
ارسال خودکار پلاک خودرو به پایگاه داده
کنترل ورود و خروج برای وسایل نقلیه مجاز.

تشخیص خودکار شماره پلاک
خلاصه

ما در این مقاله به صورت کلی به توضیح تکنولوژی ANPR پرداختیم و از شرح برخی جزئیات فنی خودداری کردیم . این تکنولوژی کمک بسیار شایانی به توسعه سیستم حفاظتی و امنیتی شهری کرده است . پلیس و راهنمایی و رانندگی با استفاده از این تکنولوژی به راحتی می توانند تردد را در مسیر های مختلف کنترل کنند . از جمله کارایی این تکنولوژی شناسایی شماره پلاک و تشخیص سرعت ماشین ها و … است .

ANPR اصطلاح عمومی است که معمولا در انگلستان استفاده می شود اما اصطلاحات دیگر در سایر نقاط جهان رایج هستند. مانند؛ NPR (تشخیص شماره پلاک)، LPR (تشخیص مجوز پلاک).

استفاده از دوربین مدار بسته هر روز در حال افزایش است افزایش کیفیت تصویر دوربین های مداربسته باعث می شود تا حجم اطلاعات حیاتی در سیستم های ضبط هر روز بیشتر شود. این اطلاعات مهم بر روی هارد دیسک هایی که در سیستم NVR یا DVR قرار می گیرند ذخیره می شود. حال اگر یک یا چند عدد از این هارد ها دچار مشکل شود چه اتفاقی برای تصاویر می افتد؟ آیا راهکاری وجود دارد تا بتوانیم تصاویر را از آسیب هایی شبیه به این محافظت کنیم؟

تعریف RIAD

RAID مخفف عبارت redundant array of independent disks است . RIAD یک روش ذخیره سازی در دوربین مداربسته است که داده های مشابه در مکان های مختلف بر روی هارد دیسک های چندگانه برای محافظت از داده ها در صورت خرابی هارد دیسک است. به عبارت دیگر نوعی از تکنولوژی در دوربین مداربسته برای ذخیره کردن اطلاعات در یک فضای حافظه است به گونه ای که علاوه بر افزایش امنیت اطلاعات حیاتی ، سرعت خواندن و نوشتن آنها را نیز افزایش می یابد و نهایتا راهی برای حفاظت از اطلاعات هنگام خراب شدن هارد دیسک ها است.

تاریخچه RAID

اصطلاح RAID در سال ۱۹۸۷ توسط دیوید پترسون، رندی کتز و گارت ا. گیبسون ساخته شد. در گزارش فنی سال ۱۹۸۸ خود استدلال کردند که یک مجموعه ای از درایو مستقل می تواند عملکرد درایو بالاتر از خود را بهبود بخشد. با استفاده از بهبود افزونگی، آرایه RAID می تواند قابل اعتماد تر از هر درایوی باشد.

در حالی که این گزارش اولین بار بود که نام این مفهوم را معرفی کرد، استفاده ازهارد دیسک های اضافی پیش از این توسط دیگران مورد بحث بوده است. Gus German و Ted Grunau Geac Computer Corp اولین بار به این ایده به عنوان MF-100 اشاره کردند. Norman Ken Ouchi (شرکت آی بی ام) در سال ۱۹۷۷ برای این تکنولوژی ثبت اختراع کرد، که بعدها نام آن RAID 4 بود. در سال ۱۹۸۳، Digital Equipment Corp هارد دیسک هایی که به RAID 1 تبدیل می شوند، و در سال ۱۹۸۶، یکی دیگر از اختراع های آی بی ام برای چیزی که تبدیل به RAID شده بود، ثبت شده است. پترسون، کتز و گیبسون نیز به بررسی آنچه که توسط شرکت هایی مانند Tandem Computers، Thinking Machines و Maxstor برای تعریف طبقه بندی RAID آنها بود ، پرداختند.

در حالی که سطوح RAID که در گزارش سال ۱۹۸۸ ذکر شده است، اساسا این نام ها باعث تحریک بازار ذخیره سازی داده ها برای توسعه محصولات RAID شد.

تعریف raid
چگونه RAID کار می کند

RAID با قرار دادن داده ها در چندین دیسک کار می کند و عملیات ورودی / خروجی (I / O) را با یک روش متعادل همپوشانی می کند و عملکرد را بهبود می بخشد. از آنجا که استفاده از چندین دیسک، متوسط ​​زمان بین شکست (MTBF) را افزایش می دهد، ذخیره داده ها بیش از حد باعث افزایش تحمل شکست نیز می شود.

آرایه RAID در سیستم عامل (OS) به عنوان یک هارد دیسک منطقی ظاهر می شود. RAID از تکنیک های آینه سازی هارد دیسک استفاده می کند. آینه سازی ، داده های یکسان را روی بیش از یک درایو کپی می کند. پارتیشن بندی هر فضای ذخیره سازی هارد دیسک را به چند بایت تا چند مگابایت تقسیم می کند. نوار تمام هارد دیسک ها به صورت جداگانه و به صورت مرتب مطرح می شوند.

در یک سیستم یک کاربر که در آن پرونده های بزرگ مانند پزشکی یا سایر تصاویر علمی ذخیره می شوند، نوارها به طور معمول کوچک می شوند (شاید ۵۱۲ بایت)، به طوری که یک رکورد تنها به تمام دیسک ها متصل می شود و می تواند به سرعت توسط خواندن تمام دیسک ها در همان زمان انجام پذیرد.

آینه دیسک و نوار دیسک را می توان در آرایه RAID ترکیب کرد. در RAID 01 و RAID 10 با استفاده از آینه و پهنای باند مورد استفاده قرار می گیرد.

سطوح RAID

در مقاله ۱۹۸۸ که اصطلاح را به کار گرفت ، نویسندگان شش سطح RAID 0 تا ۵ را تشخیص دادند. این سیستم عدد مجاز به تفاوت آنها در نسخه ها و نحوه استفاده از آنها از کار با افزونگی و گسترش داده ها در آرایه بود. تعداد سطوح از آن زمان به بعد گسترش یافته است و به سه دسته تقسیم شده است: سطوح استاندارد، توزیع شده و غیر استاندارد.

0

دوربین مداربسته آی پی

با وارد شدن اینترنت به بیشتر وسایل های الکترونیکی ، کنترل کردن آن ها بسیار راحت تر شده و همچنین امکانات بسیاری را برای مشتریان به ارمغان آورده است . دوربین مداربسته هم از این قاعده مستسنی نیست . یکی از جدیدترین و محبوب ترین دوربین مداربسته ، دوربین مداربسته آی پی یا همان دوربین مداربسته تحت شبکه است . ترکیب اینترنت و دوربین مداربسته یک محصول بسیار خوب و کارا برای مشتریان به ارمغان آورده . خیلی راحت شما می توانید با استفاده از این دوربین ، تصاویر دریافتی را از طریق اینترنت در گوشی ، یا هر وسیله ی هوشمند دیگر مشاهده کنید .

در این مقاله با ما همراه شوید تا بیشتر در مورد دوربین مداربسته آی پی بدانیم .

سیستم های سنتی دوربین مداربسته از لینک های آنالوگ برای اتصال دوربین ها به ایستگاه کنترل و DVR (ضبط کننده دیجیتال) استفاده می کنند. با این حال، سیستم های بی سیم و یا سیستم های دوربین مدار بسته یکپارچه، دوربین ها را با ایستگاه های کنترل و NVR را با هم در یک شبکه IP (پروتکل اینترنت) مرتبط می کند. شبکه های IP به طور سنتی مبتنی بر فناوری اطلاعات هستند و ارتباطات IP بر روی شبکه CAT5 یا CAT6 داده می شود. این سیستم را می توان به راحتی با هر منابع شبکه IP موجود هماهنگ کرد. برای مثال، LAN، WAN (روتر) و اتصالات پهنای باند.

یک سیستم دوربین مدار بسته IP امکان دسترسی آسان به داده های ویدئویی از دوربین های شبکه را فراهم می کند و می تواند از راه دور از خانه یا هر نقطه دیگری از جهان، در هر دستگاه با اتصال به اینترنت، از جمله تلفن های همراه، تب لت و لپ تاپ ها، دسترسی پیدا کند. فیلم های دیجیتال می توانند به سرعت توسط منابع محلی یا خارجی نظیر کارکنان ایستگاه نظارت یا پلیس بررسی شوند. شما نیازی به حضور در یک سایت برای بازرسی سیستم مبتنی بر نوار به یک نقطه خاص نیست. که این یکی از مهم ترین مزیت دوربین مداربسته آی پی است که برای دسترسی به تصاویر ضبط شده لازم نیست در یک محل خاص قرار داشته باشید اما خود این مزیت یکی از معایب این سیستم می باشد !! که بعدا به آن اشاره می کنیم .

دوربین مداربسته آی پی
چند تا از مزیت های دوربین مداربسته آی پی :

(PoE (Power Over Ethernet
تغذیه دوربین از طریق شبکه دارای مزایای متعددی است:

از منابع برق ویژه و پر هزینه اجتناب می کند.
استفاده آسان از منابع برق اضطراری (UPS) را آسان می کند.
هزینه نصب را کاهش می دهد.
بهینه سازی تعمیر و نگهداری

Edge Storage
ذخیره سازی یدکی ، این دوربین می تواند به راحتی تصاویر ضبط شده را بر روی یک حافظه جانبی ذخیره کند .

Video Management Software
نرم افزار مدیریت فیلم ، دارای مزایای زیر است :

یک راه حل کاملا مقیاس پذیر را تولید می کند.
ادغام با سایر سیستم های امنیتی.
تجزیه و تحلیل جامع
آسان برای استفاده.

و اما معایب دوربین مداربسته آی پی ، یک از مهم ترین معایب این سیستم قابل هک شدن این دوربین از راه دور می باشد . چند سال پیش یک هکر بسیاری از این سیستم ها را در سراسر جهان هک کرد . این یکی از بزرگ ترین و مهم ترین مشکلات این سیستم می باشد اما برای جلوگیری از این مشکل راه حل هایی به وجود آمده است که با رعایت این نکات امنیتی می توانید امنیت دوربین مداربسته آی پی خود را تامین کنید .

0

نکات کلیدی در انتخاب دوربین مداربسته

نکات کلیدی در انتخاب دوربین مداربسته

هم اکنون در بسیاری از فروشگاه ها ، منازل و سایر اماکن عمومی و اداری وشخصی دوربین مداربسته وجود دارد و هر روز هم بر این تعداد افزوده می شود . دوربین مداربسته کار را برای نظارت و کنترل محیط اطراف بسیار راحت و آسان کرده است . صاحبان مشاغل و مدیران می توانند به راحتی رفتار و فعالیت کارکنان خود را زیر نظر قرار دهند . در بازار انواع دوربین مداربسته در اندازه ها و کاربرد های متفاوت با قابلیت ها و امکانات مختلف وجود دارد .

بسیاری از خریداران دوربین مداربسته این سوال برایشان پیش می آید که کدام یک از این دوربین ها را انتخاب کنیم . اگر شما هم برای خرید دوربین مداربسته مشاوره لازم دارید با ما همراه شوید .

برخی از سوالاتی که خریداران دوربین مداربسته با آن مواجه هستند عبارتند از :

دوربین مداربسته ثابت یا متحرک ؟

اگر دوست دارید دوربین تان روی یک نقطه خاص ثابت باشد و فقط یک محل خاص را نظارت کنید یا این اینکه می خواهید جلوی یک درب ورودی – خروجی را زیر نظر داشته باشید یک دوربین استاندارد با لنز ثابت برایتان کافی است .
اما اگر می خواهید از راه دور دوربین مداربسته را کنترل کنید و در جهات مختلف آن را بچرخانید و در هر زمان مکان خاصی را زیر نظر بگیرید بهترین گزینه دوربین مداربسته اسپید دام است .
این دوربین برخلاف مدل های ثابت به گونه ای طراحی شده است که لنز آن به راحتی می تواند در زوایای مختلف با زوم های متفاوت حرکت کند . حتی مدل هایی از این دوربین ها وجود دارد که شما می توانید حرکت آن را برنامه ریزی کنید .

دوربین مداربسته بی سیم یا کابلی ؟

یکی از معیار های انتخاب دوربین مداربسته ، بی سیم یا کابلی بودن آن است . دوربین مداربسته کابلی معمولا چون سیگنال ها را از طریق کابل منتقل می کنند کیفیت بهتر و به نسبت امن تر هستند اما برای نصب آن باید کابل خریداری کنید و اگر خودتان سیم کشی بلد نباشید باید به یک متخصص نصب مراجعه کنید و این یعنی هزینه بیشتری باید پرداخت کنید .

در طرف دیگر ، دوربین مداربسته بی سیم نیازی به سیم کشی ندارد و در هر جایی قابل پیاده سازی است . تنها کار لازم نصب دوربین در محل مورد نظر و تنظیم کردن آن است . برای تامین امنیت این نوع دوربین ها هم پروتکل های قوی ارائه شده است که می توان با رعایت نکات امنیتی ، امنیت دوربین خود را تامین کنید .

نور زیاد یا نور کم ؟

نور محیطی که می خواهید از آن تصویر برداری کنید در انتخاب نوع دوربین بسیار مهم است . اگر محیط شما دارای نور کافی است پس شما برای انتخاب دوربین مداربسته دارای محدودیت کمتری هستید . زیرا در محیط هایی که دارای نور کافی و مناسب هستند تصاویر ثبت شده دارای وضوح و کیفیت خوبی نیز هستند .

در سوی دیگر اگر محیط ما دارای چنین شرایطی نیست باید در انتخاب نوع دوربین بیشتر دقت کنید چون هر دوربین قابلیت تصویر برداری در هر شرایطی را ندارند . بعضی از دوربین ها وجود دارند که در وجود نور کافی در محیط تصاویر با کیفیتی را ضبط می کنند اما در هنگام کم شدن نور و تاریک شدن هوا کیفیت تصاویر به شدت کاهش می یابد .
پس در نتیجه سعی کنید اگر محیطی که شما می خواهید دوربین را در آنجا قرار دهید دارای نور کافی نیست حتما از دوربینی که دارای قابلیت دید در شب هستند را خریداری کنید و حساسیت آن ها به نور ۱ لاکس و یا کمتر باشد .

فضای باز یا سرپوشیده ؟

اگر دوربین شما قرار است در محیطی سر باز قرار بگیرد و در برابر شرایط آب و هوایی متفاوت قرار می گیرد حتما از دوربین هایی استفاده کنید که دارای استاندارد های مقاوم در برابر شریط آب و هوایی متفاوت و گرد و خاک را داشته باشد و جنس بدنه آن مناسب باشد .

0

انواع زوم در دوربین های مداربسته

در گذشته ای نه چندان دور برای حفاظت از اموال با ارزش و منازل از راه هایی استفاده می شد که امروزه منسوخ گردیده است و با توجه به پیشرفت تکنولوژی باید گفت که هر چیزی مدرن و امروزی گشته است بدین گونه که به جای استفاده از قفل های محکم و درب های آکاردئونی دیگر از درب ضد سرقت استفاده می شود، به جای سپردن منزل به همسایگان از دوربین مداربسته با کیفیت بالا و همچنین دزدگیر استفاده می شود.

البته باید گفت که برخی از روش های سنتی هنوز هم استفاده می گردد ولی روش هایی که در چند سال اخیر باب و رایج شده به عنوان روش هایی مطمئن کاربرد دارد. درب های ضد سرقت را می توان جایگزینی بسیار عالی و قابل اطمینان شناخت که سبب می شود هیچ سارقی با دیدن این مانع فولادی به فکر سرقت از منزل شما نیفتد. درون این درب ها از میله های آهنی قوی و محکمی استفاده شده که سبب می شود نتوان درب را شکست و وارد منزل شد.

یکی دیگر از مهمترین راهکارهایی جلوگیری از سرقت استفاده از دوربین مداربسته در ساختمان و منزل شما است. توسط دوربین مداربسته می توان تمامی تصاویر را با کیفیت بالا ضبط کرد و در صورت بروز هر گونه سرقت توسط این تصاویر می توان سارقین را شناسایی نمود. اگر از دوربین مدار بسته ای با کیفیت بالا و مناسب استفاده می نمایید می توانید حتی جزئیات را با دقت و زوم بالاتری مشاهده کرد و توسط این قابلیت می توان سارقین را به راحتی شناسایی نمود.

در هنگام خرید دوربین مداربسته به جای اهمیت دادن به میزان هزینه بهتر است که به کیفیت قطعات و اجزاء تشکیل دهنده آن اهمیت بدهید. از مهمترین عواملی که باید به آن توجه نمود لنز دوربین مداربسته، سنسورهای دوربین، کیفیت تصویر دوربین، میزان زوم دوربین مداربسته و… است که سبب می شود به هیچ وجه کیفیت دوربین مداربسته افت ننماید. در این بخش قصد داریم درباره زوم دوربین های مداربسته و انواع زوم در دوربین مداربسته صحبت نماییم.

همانطور که می دانید معنای کلمه زوم به معنای بزرگ نمایی بوده که این قابلیت توسط لنز دوربین مداربسته انجام می شود. توسط لنز می توان به راحتی بر روی میزان زوم کردن از راه دور تسلط داشته باشید. در واقع توسط لنز دوربین مداربسته و تغییر در فاصله کانونی می توان بزرگ نمایی را تغییر داد و بر روی هر نکته ای به راحتی بزرگ نمایی انجام دهید.

انواع زوم در دوربین های مداربسته
همانطور که گفته شد زوم در دوربین های مداربسته توسط لنز دوربین انجام می شود ولی باید بدانید که در دوربین های مداربسته دو نوع زوم یکی به صورت زوم دیجیتال و دیگری به صورت زوم اپتیکال وجود دارد.

زوم اپتیکال
اصلی ترین نوع زوم در لنزهای دوربین مداربسته و همچنین دوربین عکاسی زوم اپتیکال است که سبب می شود در فاصله کانونی تغییر ایجاد شود و با این تغییر ، کیفیت تصویر هیچ گونه تغییر و افتی نمی نماید.

این نوع زوم که به عنوان زوم جعلی و تقلبی معروف است در واقع یک بزرگ نمایی جعلی انجام می دهد که نه تنها به کیفیت تصویر دوربین مداربسته کمکی نمی کند بلکه سبب می شود کیفیت تصویر در دوربین مداربسته افت شدیدی نماید.

تفاوت زوم اپتیکال و زوم دیجیتال در دوربین مداربسته چیست؟
همانطور که گفته شد در دوربین های مداربسته با زوم اپتیکال با تغییر در فاصله کانونی لنز بزرگنمایی و تغییر ایجاد می شود و با این بزرگنمایی هیچ گونه تغییری و افت کیفیت تصویری در دوربین مداربسته مشاهده نمی شود اما در دوربین مداربسته با زوم دیجیتال با تغییر فاصله کانونی لنز دوربین بزرگنمایی ایجاد نمی شود.

شاید برایتان سوال پیش بیاید که پس این بزرگنمایی چیست و چگونه ایجاد می شود؟

باید گفت که بزرگنمایی ایجاد شده در هیچ گونه ربطی به فاصله کانونی دوربین مداربسته نداشته و این بزرگنمایی یا زوم جعلی بوده و به وسیله نرم افزارهایی در دوربین ایجاد می شود.

البته باید بدانید این دو نوع زوم به تنهایی برای دوربین مداربسته نیست بلکه در دوربین های عکاسی هم تمامی این موارد صدق می نماید.

در واقع باید گفت در دوربین های مداربسته از نوع زوم دیجیتال به دلیل عدم تغییر در فاصله کانونی از روشی به نام جاگذاری استفاده می گردد که سبب می شود پیکسل هایی به تصویر موجود اضافه شود این کار نه تنها سبب افزایش و یا حتی حفظ کیفیت تصویر نمی‌شود بلکه سبب می شود کیفیت تصویر در دوربین مداربسته و یا عکاسی افت شدیدی کرده و با زوم کردن، تصویر تار و غیر قابل درک مشاهده می نمایید. به طور کلی تصویر در دوربین مداربسته با زوم دیجیتال به صورت مجازی بزرگنمایی پیدا می نماید.

در دوربین مداربسته از نوع زوم اپتیکال بر خلاف زوم دیجیتال با تغییر در میزان زوم در فاصله کانونی تغییر ایجاد می شود و همین امر سبب می شود نه تنها در تصویر بزرگنمایی شده هیچ گونه افت کیفیتی ایجاد نمی شود بلکه تصویر با کیفیت بالاتری مشاهده می‌گردد.

در هنگام خرید دوربین مداربسته علاوه بر توجه به نوع زوم باید به لنز دوربین و دامنه فاصله کانونی لنز دوربین مداربسته توجه نمود. بهتر است بدانید که هرچه دامنه فاصله کانونی لنز بیشتر باشد میزان بزرگ نمایی لنز دوربین مداربسته بیشتر می باشد.

در هنگام خرید دوربین مداربسته حتما به مشخصات لنز دوربین توجه نمایید بدین صورت که اگر در یک دوربین مداربسته زوم اپتیکال دوربین برابر با ۱۲X باشد و در دوربین دیگری برابر با ۶X باشد بدین معناست که میزان قدرت زوم اپتیکال در دوربین ۱۲X بسیار بیشتر و قدرتمندتر از زوم اپتیکال ۶X است. در واقع ۱۲X به معنای آن است که تصویر دوربین مداربسته را می توان تا ۱۲ برابر بزرگ‌‌تر نمود.

لازم به ذکر است که زوم اپتیکال فقط در دوربین های اسپید دام یا دوربین های مداربسته موتوردار امکانپذیر هست و سایر دوربینها فقط قادر به زوم دیجیتال هستند.

0

چرا پروتکل ONVIF بسیار مهم است؟

پروتکل ONVIF توسط بسیاری از تولید کنندگان دوربین مداربسته استفاده می شود و برای حفظ سازگاری سیستم ها در صنعت امنیتی بسیار مهم است. در این مقاله توضیح می دهیم که پروفایل های مختلفی که توسط این پروتکل استفاده می شود و نیز مزایا و معایب آن چیست. فقط به خواندن مقاله ادامه دهید …

ONVIF چیست؟
ONVIF مخفف Open Network Video Interface Forum می باشد. این یک استاندارد صنعت باز است که قابلیت همکاری در میان دستگاه های امنیتی تحت شبکه مانند دوربین مداربسته، ضبط ویدیو و سیستم های کنترل دسترسی را فراهم می کند.

این استاندارد در سال ۲۰۰۸ توسط Axis Communications ، Bosch Security Systems و Sony Corporation توسط بسیاری از تولید کنندگان در صنعت امنیتی IP و دوربین مداربسته به تصویب رسید و تا به امروز ۴۷۰ عضو وجود دارد.

چرا پروتکل ONVIF بسیار مهم است؟
آزادی انتخاب یکی از قویترین مزایای پروتکل ONVIF است. فقط تصور کنید که در آن شما علاقه مند به ویژگی های یک دوربین IP ساخته شده توسط Axis Communications، اما شما همچنین علاقه مند به ضبط ویدئو شبکه (NVR) تولید شده توسط شرکت SONY. این دستگاه ها می توانند با استفاده از یک پروتکل مشترک که توسط هر دو طرف شناخته می شوند، ارتباط برقرار کنند همانطور که مردم یک زبان جهانی مانند زبان انگلیسی راد انتخاب می کنند.

امروزه هنگامی که مردم درباره سیستم های حفاظتی IP فکر می کنند معمولا به دنبال تولید کنندگان دوربین ONVIF می گردند زیرا آنها می خواهند از مزایای استفاده از دوربین های IP برای آزادی انتخاب برای پروژه دوربین مداربسته خود استفاده کنند.

پروتکل ONVIF
پروفایل های ONVIF
پروتکل ONVIF با گروه های مختلفی از ویژگی های به نام پروفایل ها کار می کند . در حال حاضر اگر شما می خواهید برخی از ویژگی های اضافی مانند زنگ هشدار، تجزیه و تحلیل ویدئو و یا کنترل چرخش و … لازم است با پروفایل های مختلفی کار کنید پس بیایید درباره پروفیل صحبت کنیم تا درک بهتری داشته باشید:

پروفایل S
اساسی ترین پروفایل استفاده شده توسط دستگاه های آی پی مانند دوربین مداربسته IP و NVR ، این پروفایل قابلیت پشتیبانی از درخواست و کنترل جریان ویدئو، صدا، فراداده و کنترل بر روی شبکه های آی پی را دارد.

پروفایل G
این پروفایل از ویژگی های مربوط به ضبط، جستجو و پخش ، پشتیبانی می کند. زیرا ممکن است این پروفایل با VMS (سیستم مدیریت تصویری) کار کند که فیلم های ضبط شده از NVR را ضبط کرده یا حتی از کارت های حافظه SD نصب شده در دوربین های IP.

پروفایل Q
پروفایل Q برای کشف دوربین های IP و سایر دستگاه های امنیتی IP در شبکه با اسکن شبکه مفید است که باعث می شود روند نصب بسیار ساده تر و سریعتر باشد به ویژه در محیط با مارک های مختلف.

پروفایل C
این پروفایل کنترل دسترسی و مدیریت رویداد / زنگ را پشتیبانی می کند. کنترل دسترسی به مناطق خاص بسیار مفید است.

پروفایل A
سیستم کنترل دسترسی می تواند از پروفایل A برای پشتیبانی از ادغام سیستم برای ایجاد قوانین خاص برای اعطای مجوز دسترسی به مناطق کنترل شده توسط خوانندگان کارت و سایر دستگاه های سازگار با این پروتکل استفاده کند.

پروتکل ONVIF
مزایای ONVIF

مزیت اصلی استاندارد ONVIF آزادی عمل برای انتخاب سخت افزار از هر سازنده است که با این استاندارد کار می کند. با این استاندارد، دیگر کاربر به یک راه حل و تکنولوژی اختصاصی و منحصر به فرد وابسته نیست. پلت فرم ONVIF اکثر مزایایی که دوربین هایIP ارائه می دهند را با خود به همراه دارد و همانطور که دستگاه های ONVIF گسترش یافته و به عنوان یک جریان اصلی شناخته شدند ، تامین کنندگان نرم افزارها، وقت کم تری را صرف ادغام برنامه های راه اندازی اختصاصی می کنند و درمقابل قابلیت های جدید را توسعه می دهند.
معایب ONVIF

Onvif استاندارد جدیدی است که علاوه بر مزایای خود دارای معایبی نیز می باشد. دو فاکتور مهم در انتخاب دستگاه هایی که با استاندارد Onvif کار می کنند وجود دارد :
۱-کیفیت و بهره وری اجرای پروتکل ONVIF

۲-رعایت کردن قوانینی در طراحی نرم افزار برای ارتباط دهی هر چه بهتر میان دستگاه ها با این پروتکل

ممکن است هنگامی که از نرم افزار استفاده می کنید برخی از ویژگی ها و ارتقاسازی های دوربین IP موجود نباشد. برای استفاده بهینه از این ویژگی ها ممکن است نیاز باشد تا از نرم افزار اختصاصی خود سازندگان استفاده نمایید یا نرم افزاری را انتخاب کنید که این ارتقا سازی را پشتیبانی می کند.

0

اصطلاحات رایج در دوربین مداربسته (قسمت اول)

اصطلاحات رایج در دوربین مداربسته

poc چیست ؟

یکی از بزرگترین گزینه هایی که هنگام تصمیم گیری بر روی یک سیستم امنیتی جدید تعیین می شود، تعیین اینکه کدامیک از دو تکنولوژی مهم دوربین مدار بسته برای شما مناسب است دوربین مداربسته آی پی یا دوربین های آنالوگ . دوربین مداربسته آنالوگ یک پلاگین ساده برای سازگاری با بسیاری از انواع سیستم های قدیمی ارائه می دهند. در عین حال، دوربین های IP با بالاترین رزولوشن در بازار ارائه می شوند، اگر دوربین آی پی را انتخاب کنید با این کار از یک پیکربندی بیشتر استفاده می شود که اغلب نیاز به دانش شبکه سازی دارد.

با وجود این پیچیدگی، یک مزیت بزرگ که دوربین های IP به طور سنتی برای نصب کننده ها داشته توانایی استفاده از PoE یا Power-over-Ethernet بود. این بدان معنی است که آنها می توانند برق را از همان کابل اترنت که برای داده ها استفاده می کنند، تامین کنند، بنابراین فقط باید یک کابل را به محل هر دوربین بفرستید و به برق جداگانه نیاز نداشته باشید. از آنجایی که این کار باعث می شود که پیاده سازی سیستم ساده تر باشد، بسیاری از نصب کنندگان توصیه می کنند که تجهیزات IP را انتخاب کنید.

اما نسل جدیدی از دوربین های HD-TVI به بازار آمده که دارای تکنولوژی POC یا همان power over coax . این به این معنی است که آنها می توانند تمام برق مورد نیاز خود را از همان اتصال پیچ خورده BNC که آنها برای خروجی ویدئو استفاده می کنند ، تامین کنند. به عبارت دیگر poc در دوربین های آنالوگ مانند poe در دوربین های آی پی می باشد . همانگونه که گفته شد در این روش نیاز به کابل کشی اضافه برای برق رسانی به دوربین وجود ندارد و تولید کنندگان از طریق همان کابل کواکسیال RG59 یا RG6 می توانند دوربین را تغذیه نمایند. صرفه جویی در زمان نصب و راه اندازی دوربین مدار بسته و همچنین مقرون به صرفه تر شدن مدار بسته می شود.

در روش One Cable Solution تمامی تکنولوژی ها تنها از طریق یک کابل کواکسیال بین دوربین و DVR منتقل می شود ، یکی از این تکنولوژی ها انتقال برق از طریق کابل کواکسیال است در این تکنولوژی نصب منبع تغذیه برای دوربین ها دیگر ضروری نمی باشد. از سوی دیگر دستگاه ضبط DVR می تواند اطلاعات لازم برای کنترل دوربین را از طریق کابل کواکسیال به دوربین انتقال دهد، از این رو کنترل منوی OSD دوربین به سادگی امکان پذیر خواهد بود. این قابلیت هم از طریق DVR و هم از طریق نرم افزار CMS امکان کنترل دوربین آنالوگ را برای کاربران فراهم می کند.

این واقعا انقلابی است، به این معنی که – برای اولین بار – دوربین های آنالوگ کامل HD را می توان با استفاده از تنها یک اتصال کابل، بدون نیاز به منبع تغذیه اختصاص داده شده نصب کنید. تنها ابزار لازم برای این کار این است که دوربین برای اتصال به پشت یکی از محدوده خود از DVR های سازگار با PoC باشد.

یکی دیگر از مزایای Power over Coax این است که می تواند طول کابل را تا حد زیادی افزایش دهید. در حالی که ما توصیه نمی کنیم که کابلهای HDI با کیفیت بالا TVI بیش از ۸۰ متر طول داشته باشند (بدون تجهیزات خاص) PoC این فاصله را تا ۲۰۰ متر گسترش می دهد!

0

انواع دوربین مدار بسته از نظر کیفیت

انواع دوربین مدار بسته از نظر کیفیت
در دنیای امروزی که تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت و گسترش است مسائل و مشکلات جامعه هم افزایش پیدا می کند به همین دلیل افراد بسیاری به ایمنی و امنیت خود و اموال با ارزش خودشان اهمیت زیادی می دهند. بر همین اساس می‌توان گفت یکی از ضروری ترین مسائل و مشکلات جامعه حفاظت از منازل و اموال با ارزش است که خوشبختانه در طول چند سال اخیر توسط دوربین‌های مداربسته، درب های ضد سرقت، دزدگیر و… بسیاری از سارقین شناسایی شده و کمتر سارقی جرات می‌کند که از این گونه منازل سرقت نماید.

در این بین دوربین‌ مدار بسته از محبوبیت بیشتری برخوردار است زیرا می‌توان توسط دوربین مداربسته چهره سارقین و شگردهای آن ها را تشخیص داد. در دوربین‌های مداربسته المان ها و مشخصات بسیار مهمی مانند نوع لنز، سنسور دوربین مدار بسته، میزان دید در شب، رزولوشن یا کیفیت تصویر و جنس بدنه وجود دارد که در هنگام خرید دوربین مدار بسته باید به آن توجه نمود.

همانطورکه می دانید میزان کیفیت تصویر دوربین های مداربسته بسیار مهم و اساسی است به این گونه که هر چه میزان کیفیت تصویر افزایش پیدا نماید به راحتی می‌توان از طریق آن جزئیات تصاویر را مشاهده و در کوتاه ترین زمان تشخیص داد. این قابلیت نه تنها در دوربین های مداربسته تحت شبکه بلکه در دوربین های جدیدتری مانند

دوربین مداربسته (HD-TVI)

دوربین مداربسته (HD-CVI)

دوربین مداربسته (ADH) و

دوربین مداربسته (HD-SDI) بسیار کارایی دارد.

در دوربین های مداربسته ای که در طول چند سال اخیر ساخته شده اند و تمامی دوربین های مداربسته که دارای سیستم دیجیتال هستند هیچ گونه محدودیتی از نظر کیفیت تصویر نداشته و حتی می‌توان گفت که کیفیت تصویر در این دوربین ها حتی تا ۲۰ مگا پیکسل هم می رسد.

عوامل موثر در کیفیت تصویر دوربین مداربسته
از عواملی که سبب می شود تا یک دوربین مداربسته را خریداری نمایید می توان به ظاهر و اجزای تشکیل دهنده آن اشاره کرد. در واقع باید گفت که اگر ظاهر و کیفیت ساخت بدنه و مونتاژ دوربین مداربسته برایتان مهم نباشد و بخواهید آن را کنار بگذارید باید به مهمترین عوامل مانند نوع لنز، سنسور آن اشاره کرد.

در واقع سنسور دوربین مداربسته یکی از مهمترین بخش ها و قطعات اصلی دوربین شناخته می شود که وظیفه این قطعه تنظیم میزان ورود نور و میزان قدرت جذب نور است. بعد از سنسورباید به سراغ پردازشگر تصویر برویم بدین گونه که سنسور دوربین مداربسته میزان نور ورودی را تنظیم و آن را به پردازشگر تصویر می رساند و در نهایت پردازشگر وظیفه اش پردازش تصاویر دریافتی است. علاوه بر این عوامل می توان به کیفیت برد و اجزاء تشکیل دهنده دوربین مداربسته هم برای افزایش کیفیت تصویر دوربین مداربسته اشاره کرد.

همانطور که در بخش های بالاتر ذکر شد، یک نکته بسیار مهم که باید در کیفیت تصویر دوربین های مداربسته به آن توجه کرد این است که کیفیت تصویر یا رزولوشن بسیار مرتبط به نوع سنسور و لنز دوربین است که هر سه مورد سبب می‌شود تا بتوان تصویری با کیفیت و با جزئیات کامل مشاهده نمایید. شاید برایتان سوال پیش بیاید که منظور از کیفیت تصویر ۵ مگا پیکسل، ۱ مگا پیکسل، VGA و… چیست؟ در واقع باید گفت که اگر میزان رزولوشن یا کیفیت تصویر دوربین مداربسته شما VGA باشد یعنی میزان رزولوشن برابر با ۶۴۰×۴۸۰ پیکسل است.

چه عوامل دیگری به کیفیت تصویر دوربین مداربسته کمک می کند؟

ممکن است شما برای خرید دوربین مداربسته هزینه های زیادی کرده باشید و مطمئن باشید که این دوربین تصاویری با کیفیت بالا برای شما ضبط می نماید ولی در هنگام استفاده از کیفیت تصویر راضی نبوده و تصور نمایید که این دوربین مداربسته تقلبی می‌باشد. در صورت مشاهده چنین مشکلاتی باید بدانید که دوربین های مداربسته را باید در مکانی امن، ایمن، ثابت و بر روی پایه ای محکم قرار داد تا در هنگام وزش باد شدید و یا عبور قطار و وسایل نقلیه سنگین دچار افت کیفیت تصویر نشود به همین دلیل در برخی از دوربین‌های مداربسته از تثبیت کننده تصویر استفاده می کنند که سبب می شود هیچ گونه افت کیفیت تصویری مشاهده نشود.

تثبیت کننده دوربین مداربسته نه تنها برای حفظ کیفیت دوربین مداربسته بلکه این قابلیت بر روی زوم دوربین مداربسته تاثیرمثبت می‌گذارد. یکی دیگر از مهمترین عامل های افت کیفیت تصویر در دوربین های مداربسته سرعت اینترنت است که سبب می شود در صورت انتقال تصاویر کیفیت تصویر پایین بیاید. در نتیجه برای این مورد توصیه می گردد که از بالاترین سرعت اینترنت برای انتقال تصاویر استفاده نمایید.

0