دوربین مداربسته

DIS در دوربین مداربسته

DIS کوتاه شده عبارت (Digital Image Stabilization) می باشد. معادل فارسی این اصطلاح عبارت است از: تثبیت کننده تصویر دیجیتال. کاربرد DIS در دوربین مدار بسته، کاهش تاری تصویر (ناشی از ارتعاش دوربین) بوده و در مکان هایی که احتمال تکان خوردن زیاد دوربین وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله این مکان ها می توان به جاده ها، ایستگاه راه آهن، فرودگاه، بنادر و … اشاره نمود. در اغلب موارد، عامل اصلی ایجاد لرزش و ارتعاش در تصویر دوربین مداربسته، جریان باد می باشد.

دوربینی که از این تکنولوژی بهره مند است، تعداد پیکسل های بیشتری در مقایسه با دوربین معمولی را از محدوده قابل رویت خود، دریافت می کند. این پیکسل های اضافی، در اصطلاح یک حائل پیکسلی ایجاد می کنند و در صورت بروز لرزش در تصویر، اثر مخرب آن را روی کیفیت تصویر کاهش می دهند.

شکل زیر به خوبی نشانگر تفاوت کیفیت تصویر ایجاد شده در صورت به کارگیری DIS در دوربین مدار بسته می باشد.
DIS در دوربین مدار بسته قابلیت های زیادی را به ارمغان آورده است. ما به اختصار و به عنوان نمونه به گزینه های زیر اشاره می کنیم:

کار در نور پایین
این سنسور به دلیل وجود قابلیت تخصیص پیکسل و روشنائی خود انطباق پذیر، می تواند پیکسل ها را سه برابر سنسورهای ۱/۴” دریافت کند که به طور مشخصی کارکرد تصویر برداری در محیط های کم نور مانند انبار ها و کریدورها بالا می برد.

اسکن پیشرفته
با این گزینه می توان خط کلی تصویر را اسکن نمود و بنابراین به هنگام گرفتن تصاویری که در حال حرکت هستند از رگه های اضافی دوری نمود؛ در نتیجه جزئیات را با شفافیت بهتر دید.

۵۰۰TVL
این دوربین ها قادر هستند تصاویر با کیفیت بالایی را ارائه دهند که رزولوشن آنها ۵۰۰ خط افقی است.

افزایش بازه درجه حرارت کار
دوربین های DIS می توانند از -۴۰ درجه سانتیگراد تا ۷۰ درجه کارکنند و در محیط های خیلی سرد نیز بدون نیاز به هیتر اضافی به کار خود ادامه دهند. این امرتا حد زیادی، کاربری دوربین را در محیط هایی با آب و هوای خیلی سخت، بالا برده است.

در این قسمت از مقاله به توصیف CCD و CMOS پرداخته و تفاوت آن را با تکنولوژی DIS مورد بررسی قرار می دهیم.

چیپ سنسور تصویر CCD و CMOS
CCD و CMOS به ترتیب مخفف عبارات (Charged Coupling Devices) و (Complimentary Metal Oxide Semiconductor) هستند. CCD به معنای دستگاه های جفت شارژ شده و CMOS به معنای اکسید فلزی نیمه هادی می باشند. هر دوی این تکنولوژی ها، چیپ سنسور تصویر هستند و بر روی انواع دوربین ها از جمله دوربین های مداربسته، نصب می شوند.

CCD کیفیت تصویر بهتری را ارائه می دهد، در دوربین های تلفن همراه استفاده شده و در بین عموم، محبوب تر است.

بحث ها در زمینه CCD و CMOS بسیار است. نظر برخی از افراد این است که CCD هزینه تولیدی بیشتری دارد. اما برخی معتقدند که CCD ارزان تر از CMOS است و علت آن را نیاز CMOS به تراشه های همراه برای بهبود کیفیت تصویر می دانند. شما می توانید برای کسب اطلاعات تکمیلی در این زمینه به مقاله آن چه که باید در مورد پردازنده تصویر دوربین مداربسته بدانید مراجعه کنید.

مزایای CCD
تبدیل در تراشه بدون تحریف انجام می گیرد.
CCD تصویر یکنواخت ارائه می دهد.
این حسگرها حساس بوده و تصاویر بهتر را در نور کم تولید می کنند.
عمر سنسور CCD بالا است.
سنسورهای CCD تصاویری با شفافیت بالا و نویز کمتر تولید می کنند.
معایب CCD
مصرف سنسورهای CCD بالاست.
CCD ها HD Video هایی با کیفیت کمتر هستند و پیکسل کمتری دارند.
CMOS مصرف کمی دارد.
سنسورهای CMOS ارزان قیمت تر هستند.
این سنسورها کیفیت HD بهتری تولید می کنند.
CMOS در تبلت ها و گوشی ها مورد استفاده قرار می گیرد.
وضوح تصویر در سنسور CMOS عملکرد بهتری دارد.
معایب CMOS
آسیب پذیری سنسورهای CMOS بالاتر است.
حسگرهای CMOS نیاز به نور بیشتری برای ارائه تصویر بهتر دارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *