آموزش HDR, HLC,BLC, WDRدر دوربین مدار بسته

خیلی اوقات قسمتی از یک تصویر که با دوربین‌های امنیتی تحت شبکه گرفته می‌شود بسیار کم نور است و اما قسمت دیگر آن قدر پرنور است که تمامی جزئیات آن دیده نمی‌شود. اکنون پرسش این است که چه کاری برای آن می‌توان انجام داد؟
در این جاست که دوربین‌های مجهز به فناوری‌های دامنه دینامیک واید (WDR)، پس زمینه روشن (BLC)، پرنور (HLC) و دامنه دینامیک بالا (HDR) در بهتر کردن کیفیت تصویر ایفای نقش می‌کنند. تکنولوژی‌های WDR، BLC، HDR و HLC به دوربین‌های مداربسته امکان ثبت تصاویر و ویدئوهای متعادل و واضح را حتی در برخی شرایط نوری چالش‌انگیز فراهم می‌سازد.

 

 

علی‌رغم پیشرفت در زمینه تولید دوربین‌های مداربسته CCTV/IP، همچنان به کاربران توصیه می‌شود از قرار دادن مستقیم دوربین مداربسته در مقابل منبع نور زیاد مانند تابش آفتاب، نور چراغ جلو خودرو یا نورافکن طی مدت زمان طولانی خودداری کنند و حین نصب دوربین مداربسته کاربران باید زاویه دید آن را طوری تنظیم کنند که در دید مستقیم منبع نور یا دیگر اجسام باتابشگر نور نباشند. تشخیص تفاوت حائز اهمیت است و در هنگام انتخاب دوربین‌های مداربسته به تکنولوژی‌های WDR، BLC، HLC یا HDR توجه داشته باشید.

منظور از فناوری‌های WDR، BLC، HLC یا HDR در دوربین‌های مداربسته چیست؟


برای درک بهتر تفاوت بین آنها دانستن طرز کار این تکنولوژی‌ها در دوربین‌های مداربسته و نحوه تاثیر آنها و فرق میان تصاویر و ویدئوهای ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته روز یا شب، حائز اهمیت است.

دامنه دینامیک واید (WDR)

این تکنولوژی قادر است از طریق پردازنده سیگنال دیجیتال و سنسورهای سی سی دی به کمک تعادل نور در تصویر ضبط شده آید. دوربین‌های مداربسته با قابلیت WDR دارای یک سنسور تصویر هستند که خود از دو حسگر تصویربرداری تشکیل شده و روش کار آن بدین گونه است که از یک صحنه چندین مرتبه تصویربرداری می‌کند و سپس برای بهبود کیفیت تصاویر و ویدئوهای نهایی آنها را با یکدیگر تلفیق می‌سازد. از دو نوع فناوری موسوم به دامنه دینامیک واید (WDR) در دوربین‌های مداربسته استفاده شده است: Digital WDR & True WDR. دوربین‌های مداربسته مجهز به دیجیتال WDR از الگوریتم‌های نرم افزاری برای روشن‌تر کردن نقاط تاریک و کم نور کردن نقاط پرنور تصویر بهره می‌برند، در حالی که دوربین‌های مجهز به true WDR از سنسورهای حساس به نور (CCD/CMOS) و تکنولوژی DSP برای تنظیم نوردهی استفاده می‌کنند.

قابلیت جبران نور پس زمینه (BLC)

طرز کار دوربین‌های مجهز به قابلیت BLC اینطور است که سطح نوردهی کل تصویر را بوسیله پردازنده‌های سیگنال دیجیتالی (DSP) بالا می‌برد و تصویر یا صحنه را به قسمت‌های مختلف تقسیم کرده و میزان نوردهی را طبق آن تنظیم می‌کند. خلاصه بگوییم، برخلاف قابلیت WDR که طرز عمل آن به صورت برقراری تعادل در نقاط کم نور و پر نور است و در برخی مواقع نقاط پرنور تصویر را محو می‌سازد، قابلیت BLC تمام فریم تصویر یا ویدئو ضبط شده از یک مکان را روشن می‌کند.

قابلیت جبران نور زیاد (HLC)

دوربین‌های مداربسته به این تکنولوژی مجهز شده‌اند تا تصاویر ضبط شده تحت منبع نور زیاد همچون چراغ جلو خودرو یا نورافکن را با جزئیات بهتری نمایش دهد. به منظور بهبود کلی کیفیت تصویر، حسگرهای دوربین‌های مداربسته نورهای قوی در تصویر را شناسایی کرده و میزان نوردهی در این نقاط را کاهش می‌دهند.

تکنولوژی دامنه دینامیک بالا (HDR)

دامنه دینامیک اشاره به اختلاف روشنایی بین کم نورترین و پرنورترین قسمت یک تصویر دارد. به منظور ثبت تصویری با دامنه دینامیک واید، دوربین‌های فیلمبرداری معمولی از چند تکنیک پردازش کننده مختلف استفاده می‌کنند. با این حال حتی بهترین دوربین هم نمی‌تواند نهایتا از پس تغییرات شدید نوردهی در تصویر برآید. در حقیقت، بهترین ابزار نظارتی در جهان که قادر است مشکل دامنه دینامیک واید را برطرف کند، چشم انسان است. چشم می‌تواند تغییرات ناگهانی در نوردهی صحنه را سریعتر از هر دوربین معمولی تنظیم کند. برای حل این مشکل می‌توان از تکنولوژی HDR استفاده کرد. عکاسی با فناوری HDR نوعی فناوری ویرایش تصویر تلقی می‌شود. با این فناوری می‌توان به نتیجه مطلوب تصویربرداری دست یافت، طوری که این کار با همکاری معمولی دیافراگم و شاتر، ترکیب تصاویر گوناگون با میزان نوردهی متفاوت و بازنمایی رنگ امکان پذیر نیست. مزیت عکاسی با دوربین مجهز به قابلیت HDR در این است که جزئیات تصویر را تا بالاترین حد حفظ کرده و رنگ‌های زنده و واضحی را به تصویر می‌کشد.

طرز کار تکنولوژی WDR، BLC یا HLC در موقعیت‌های مختلف


تکنولوژی WDR کاربرد گسترده‌ای در بسیاری از دوربین‌های مداربسته تحت شبکه دارد. دوربین‌های مداربسته با قابلیت WDR قادر به ثبت تصاویر و ویدئوهای فوق العاده متوازن در بسیاری از شرایط محیطی با کنتراست شدید نوردهی هستند، از جمله محوطه پارکینگ کم نوری که درب ورودی آن در معرض نور شدید آفتاب قرار دارد. فناوری WDR به مراتب بهتر از فناوری BLC در ثبت تصویری تحت شرایط روشنایی چالش انگیز عمل می‌کند. تکنولوژی BLC در دوربین مداربسته تحت شبکه و مجهز به حسگر تصویر سی سی دی به کار گرفته شده است تا میزان نوردهی کل تصویر را افزایش دهد، طوری که عملکرد بهتری در نقاط کم نور یا مانیتور دوربین مداربسته فاقد روشنایی کافی دارد. از تکنولوژی (HLC) یا جبران نور زیاد معمولا جهت کاهش میزان روشنایی یک منبع نور قوی همچون نورافکن بر روی تصویر یا ویدئو ضبط شده دوربین‌های مداربسته جهت کنترل ترافیک یا بزرگراه استفاده می‌شود. فناوری WDR و HDR دو فناوری پردازش کننده متفاوت هستند. یکی سخت‌افزاری و دیگری نرم افزاری است. اما هدف هر دو فناوری یکسان است یعنی سعی در واضح‌تر نشان دادن جزئیات تار و روشن تصویر تحت شرایط روشنایی با کنتراست بالا را دارند. اگر تخصصی‌تر توضیح دهیم، عملکرد WDR بیشتر سخت افزاری است در حالی که عملکرد HDR نرم افزاری می‌باشد. به طور خلاصه، دوربین مداربسته قابل حمل دی وی آر و مجهز به فناوری WDR یا HDR تصاویر واضح‌تری را نسبت به جعبه سیاه خودرو به نمایش می‌گذارد.

در مقایسه فناوری‌های فوق، کدامیک بهتر است؟


فناوری‌های دامنه دینامیک واید، پس زمینه روشن، جبران پرنوری و دامنه دینامیک بالا عمدتا از لحاظ کمک به دوربین‌های مداربسته در ثبت تصاویر و ویدئوهای کیفیت عالی با میزان روشنایی متعادل و همچنین نحوه نصب آنها در مکان‌های مختلف با هم فرق می‌کنند. به طورکل، دوربین‌های مداربسته مجهز به دامنه دینامیک واید بهتر می‌توانند میزان روشنایی تصویر را تنظیم کنند و تصاویر و ویدئوهای با کیفیت‌تری را نسبت به دوربین‌های BLC (جبران نور پس زمینه) به نمایش می‌گذارند.

 

دسیبل مقیاسی برای اندازه گیری دامنه دینامیک واید محسوب می‌شود. دوربین‌های مداربسته با زاویه WDR بیشتر و بهتر، مثلا ۱۲۰ دسیبل، قادر به تولید طیف روشنایی وسیع‌تری هستند و به آنها و حتی دوربین‌های دید در شب امکان تنظیم نوردهی تحت شرایط کم نوری و پرنوری می‌دهد. دوربین‌های مداربسته تحت شبکه و مجهز به فناوری WDR و BLC قادر به ثبت تصاویر و ویدئوهای متعادل و واضح تحت شرایط محیطی مختلف هستند. فناوری دیجیتال WDR که از فناوری true WDR مقرون به صرفه‌تراست، در بسیاری از دوربین‌های مداربسته و حتی دوربین‌های دید در شب جهت بالا بردن کیفیت تصویر کاربرد دارند. فناوری‌های WDR، BLC یا HLC برای کمک به دوربین‌های مداربسته جهت تولید تصاویر و ویدئوهای واضح حتی در شرایط نوردهی مختلف، اختراع شده‌اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *